Hydro-kan serwis

Centralne Ogrzewanie, Kotły i Pompy Ciepła - Instalacja Gazu

Pogotowie Hydrauliczne - Przyłącza Wody i Kanalizacji

Menu

Pompy Ciepła

Instalacja Pompy Ciepła w Domu i Firmie

Montaż pompy ciepła z fotowoltaiką może zdecydowanie obniżyć Twoje wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową! 

Klienci często pytają nas, czy pompa ciepła jest faktycznie droższa od kotła CO? Odpowiadamy: zdecydowanie tak, ale tylko na etapie zakupu pompy i jej instalacji oraz ewentualnego łączenia z ogrzewaniem podłogowym. Późniejsza eksploatacja z zasilaniem OZE przynosi zdecydowane korzyści, w porównaniu do innych paliw. 

Chcesz wiedzieć, na czym polega działanie pomp ciepła? Czytaj dalej!

Jak działa pompa ciepła?

Na wstępie zaznaczymy, że istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, w zależności od tego, z jakiego źródła pobierają energię w otoczeniu (tzw. dolne źródło ciepła). Na tej podstawie da się wyróżnić te rodzaje pomp ciepła:

 • Powietrzne pompy ciepła - zasilane powietrzem z zewnątrz budynku
 • Gruntowe pompy ciepła - pobierające energię z ziemi
 • Wodne pompy ciepła - czerpiące energię do ogrzewania z wód podziemnych

HYDRO-KAN Serwis oferuje powietrzne pompy ciepła, z uwagi na to, że są dla Ciebie najmniej kosztowne w montażu, bo nie wymagają prowadzenia wykopów i wierceń w okolicach budynków, a także nadają się do ogrzewania mieszkań i lokali na wysokich kondygnacjach, które są często pozbawione przylegającego do budynku gruntu.

W jaki sposób ogrzewa powietrzna pompa ciepła?

W uproszczeniu - urządzenie działa na zasadzie odwrotnej niż lodówka. Pompa ciepła zaciąga powietrze z zewnątrz Twojego budynku, by dzięki niemu w złożonym procesie oddać ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego w mieszkaniu lub biurze. 

W skrócie sposób działania pompy ciepła wygląda tak:

 • Zasysanie powietrza z zewnątrz do pompy ciepła,
 • Wciągnięte powietrze ogrzewa gazowy czynnik chłodniczy, 
 • Gazowy czynnik chłodniczy paruje pod wpływem powietrza w parowniku
 • Para jest zaciągana przez sprężarkę, która podnosi jego temperaturę 
 • W skraplaczu podgrzana para z czynnika chłodniczego jest skraplana i oddaje ciepło wodzie w instalacji CO, która przekazuje je do grzejników, podłogówki lub ogrzewa wodę użytkową

Którą pompę ciepła wybrać?

Już w informacji o remoncie kotłowni wspominaliśmy, że najczęściej polecamy pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries. Ten znany producent ma w swojej ofercie pompy ciepła, które w zimie grzeją pomieszczenia i wodę użytkową, a w lecie mają funkcję chłodzenia i zastępują klimatyzację. 

Często nie ma Cię w domu? Tym bardziej model Hydrolution jest stworzony dla Ciebie! Można nim sterować zdalnie przez internet - przed przyjściem z pracy lub podczas wakacji. Także w dużych obiektach typu biurowce lub hotele i apartamenty - dzięki układowi kaskadowemu - zaawansowany sterownik tej pompy może być podłączony do 8 pomp ciepła jednocześnie. 

Mitsubishi Heavy Industries zapewnia, że pompa ciepła Hydrolution gwarantuje ponad pięciokrotnie wyższą efektywność energetyczną w porównaniu do tradycyjnych kotłów olejowych lub gazowych. 

Na życzenie klienta rozważymy także montaż pompy ciepła innej uznanej marki, bo rynek jest obecnie bardzo konkurencyjny i daje użytkownikom takiego ogrzewania szeroki wybór. 

Co lepiej pasuje do pompy ciepła? Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Każdy z tych przekaźników ma swoje zalety. Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie pod podłogą mogą przekazywać ciepło wyprodukowane w świeżo zainstalowanej pompie ciepła. Dokonując wyboru między tymi dwoma emiterami ciepła, warto pamiętać o kilku kwestiach:

Grzejniki i konwektory są:

 • Tańsze w zakupie i montażu
 • Lepiej znane użytkownikom domowym
 • Estetycznie zaprojektowane - dodają pomieszczeniom stylu

Ogrzewanie podłogowe jest:

 • Przyjemnie ciepłe pod stopami
 • Bardziej wyrównane - równomiernie rozprowadza ciepło
 • Tańsze w eksploatacji z pompą ciepła i OZE
 • Korzystniejsze przy projektowaniu wnętrz - nie zabiera przestrzeni
 • Wytrzymalsze, bo nie wymaga wymiany po kilku latach

Popularnym rozwiązaniem na rynku jest połączenie pomp ciepła z innymi źródłami energii – np. z kotłem grzewczym gazowym czy olejowym, a także systemem kolektorów przeznaczonych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Interesuje Cię montaż pompy ciepła? Zadzwoń na 737 828 066 - odpowiemy na Twoje pytania. Jeśli interesuje Cię oferta zakupu i montażu pomp ciepła Hydro-Kan Serwis, prześlij do nas mail przez ten formularz kontaktowy.

Zapraszamy Cię do zgłębienia wiedzy o innych elementach systemu grzewczego:

Pompy Ciepła